Yanıklara Doğal Çözüm: Bal İle Yanık Tedavisi

Yanıklara Doğal Çözüm: Bal İle Yanık Tedavisi

Bal denilince hepimizin aklına lezzetli ve sağlıklı bir yiyecek geliyor. Gerçekten de bal dünyanın hem en lezzetli hem de sağlıklı yiyeceklerinden biri. Balın faydaları kelimenin tam manasıyla saymakla bitmiyor, ancak balın en önemli faydalarından biri olan yara ve yanık tedavisindeki mucizevi etkisinden pek bahsedilmiyor. Yani, eğer aklınızda “bal yanığa iyi gelir mi” sorusu varsa bu sorunun yanıtı kesinlikle evet. Bal ile yanık tedavisi bugün tüm dünyada bilinen ve uygulanan bir yöntem ve bu yöntemi medikal yöntemlerden ayıran en önemli özellik tabi ki doğal olması. Aslında bal antik çağlardan beri yanık da dahil olmak üzere yaraların tedavisinde kullanılıyor. Bugün bal ile yanık tedavisi bilimsel olarak da kabul görmüş bir uygulama haline gelmiş durumda.

Balın tedavi edici özellikleri

Balın tıbbi özelliklerinin antik çağlardan bu yana bilindiğini belirtmiştik. Hint tıp sistemi Ayurveda’da bal yaşamın nektarı olarak tanımlanır ve ülser, ishal gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bal ülserlerin yanı sıra enfekte yani iltihaplı yaraların ve yanıkların tedavisinde de kullanılır. Bal ile yanık tedavisinin en önemli avantajı yan etkisi olmaması ve hızlı iyileşme sağlamasıdır.  Yanıklara uygulanan doğal bal enfeksiyonu kontrol altına almaya ve yanık yarasının iyileşmesine yardımcı olur. Yani bal doğal yara tedavi yöntemleri içinde en eski ve en bilinenlerden biridir.

Bal neden iyileştiricidir?

Balın yanıklarda tedavi amaçlı kullanılabilmesinin altında yatan neden bu doğal ürünün antibakteriyel ve antienflamatuvar olmasının yanı sıra hücre yenilenmesine yardımcı olan antioksidan etkisidir. Bu üç özelliği bir arada barındıran bal ile yanık tedavisi gerçekten son derece etkilidir.

Bal hangi yanıklarda kullanılır?

Evet, bal yara ve yanık tedavisinde son derece etkili bir doğal üründür ancak bal ile yanık tedavisi konusunda dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar olduğunu da unutmamak gerekir. Yanıklar dört ana dereceye sahiptir. Hafif ve cildin dış tabakasında oluşan yanıklara birinci derece yanık, cildin alt katmanını da etkileyen ağrı, şişme, kabarma gibi semptomlara sebep olan yanıklar ikinci derece yanık,  oldukça ciddi, cildin hem dışına hem de içine zarar veren hatta bazen yok edebilen yanıklar üçüncü derece yanık ve yağ tabakasına hatta kemiğe dek uzanan yanıklaraysa dördüncü derece yanık denir. Üçüncü ve dördüncü derece yanıklarda acil tıbbi müdahale gerekir. Yani bu yanıkları evde bal ile ya da herhangi bir doğal ürünle tedavi etmek kesinlikle mümkün değildir. Bu yanıklarla karşılaşıldığında hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna baş vurmak hayati önem taşır.

Birinci ve ikinci derece yanıklar bal ile tedavi edilebilen yanıklardır. Özellikle cildin dış katmanını etkileyen, kızarıklığa acı ve ağrıya sebep olan birinci derece yanıkların tedavisinde baldan müthiş sonuçlar almak mümkündür.

Aynı şekilde ikinci derece yanıkların tedavisinde de baldan faydalanılabilir. Bu yanıklara bal uygulamak yanık yaralarının enfekte olmasını önler, enfekte olmuş yaralardaki enfeksiyonu iyileştirir, yanık acısını ve ağrısını azaltıp yaranın kapanmasına yardım eder.

Bal ayrıca güneş yanıklarının tedavisinde de kullanılır. Güneş yanıklarının verdiği acıyı azaltır, daha hızlı geçmesini sağlar.

Yanıkları bal ile tedavi etmenin çok önemli bir artısı da balın yanık izi kalma riskini azaltmasıdır.

Yanıklara bal nasıl uygulanır?

Balı yanıklara doğrudan sürerek uygulayabilirsiniz. Ancak balın yapışkan olması nedeniyle olası rahatsız etme riskini ortadan kaldırmak için steril gazlı bez gibi pansuman malzemeleriyle de yanığa uygulayabilirsiniz.

Yazımızı bitirirken yanık tedavisi için mutlaka doğal bal kullanmak gerektiğinin de altını çizelim. Hem sofranıza sağlık katmak hem de yanıkları tedavi etmek için doğal balları buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Bu arada Kestane Balı İle Yara Tedavisi yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum Ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *