Şeker Yerine Bal Kullanmanın Faydaları

Şeker Yerine Bal Kullanmanın Faydaları

Şeker birçok insanın en fazla tükettiği gıdalardan biri, ancak son yıllarda rafine şekerin zararları ve olası riskleri çok daha fazla gündeme gelmeye başladı. Bu durum dünyanın tümünde olduğu gibi ülkemizde de sağlıklı beslenmeye önem veren kişilerin şekere alternatif bir tatlandırıcı olarak bala yönelmelerine neden oluyor. Aslında balın şekere kıyasla daha sağlıklı bir tatlandırıcı olduğu uzun zamandır bilinen bir gerçek, zira bal rafine şekerden daha doğal, ayrıca şekerin içermediği sağlığa yararlı birçok madde içeriyor. Binlerce yıldır faydaları bilinen, yalnızca yiyecek ve içecekleri tatlandırmak için değil doğal bir şifa kaynağı olarak da kullanılan bal yiyeceklere tat katarken sağlığını da korumak isteyenler için kesinlikle en doğru alternatif.

Bal ile şeker arasındaki farklar

Bal ve şeker iki tür şeker olan glikoz ve fruktozdan oluşan karbonhidratlardır. Her ikisinin de glikoz ve fruktozdan oluşan karbonhidratlar olmasına karşın bal ve şeker arasında birçok farklılık vardır. Bal ve şekerdeki glikoz ile fruktoz oranları farklıdır, şeker %50 fruktoz ile %50 glikoz, bal ise %40 fruktoz ile %30 glikoz içerir. Balın geri kalanı ise polen, su, magnezyum ve potasyum da dahil olmak üzere bazı minerallerden oluşur. Dolayısı ile şeker yalnızca glikoz ve fruktoz içerirken bal bunların yanı sıra vücuda faydalı olan ek bileşenler içerir. Zaten balın sağlığa faydalı olmasının esas sebebi de şekerde olmayan ama balda olan bu ek bileşenlerdir.

Balın glisemik indeksi şekerden düşüktür

Glisemik indeks ya da kısaca GI karbonhidratlı yiyecekleri tükettikten sonra kan şekeri seviyelerinin ne kadar hızlı ve ne kadar yükseleceğini gösterir. Bir yiyeceğin glisemik indeksi ne kadar yüksekse kan şekeri seviyeniz o kadar hızlı ve çok yükselir. Kan şekerinin yükselmesi sağlık için olumlu değildir, dolayısıyla şekere kıyasla glisemik indeksi düşük olan şekeri tercih etmek tabi ki daha doğrudur.

Bal şekerden daha fazla besin içerir ve daha az işlenmiştir

İşlenmiş gıdaların zararları artık herkesçe biliniyor ve balın şekerden daha iyi bir tatlandırıcı olmasının sebeplerinden biri de daha az işlenmiş olmasıdır. Ayrıca hiç işlenmemiş doğal ballar da bulabilmek mümkündür. Balın besin içeriği arıların bal yaparken aldığı nektarın miktarına göre ufak farklılıklar göstermekle birlikte genel olarak amino asitler, antioksidanlar, enzimler, vitaminler ve mineraller içerir. Bu bileşenlerin tümü vücut için faydalı hatta gereklidir. Şekerdeyse bu bileşenlerin hiç biri bulunmaz.

Daha az bal daha çok tat verir

Ballar arıların topladığı nektara göre farklı tatlara sahiptir. Örneğin Artvin kestane balı kestane çiçeklerinin nektarından üretildiği için kestane aromalıdır, ya da çiçek balı arıların hangi çiçeklerden nektar topladığına bağlı olarak değişik aromalara sahip olabilir. Hangi bal türü olursa olsun şekerden daha tatlıdır, dolayısı ile yiyecek ve içecekleri şekerden daha az bal kullanarak tatlandırmak mümkündür.

Balın sağlığa sayısız yararı vardır

Şekerin sağlığa hiç bir yararı olmadığı gibi glisemik indeksi yüksektir, oysa balın sağlığa sayısız faydası vardır. Bal öksürüğü keser, alerjilere iyi gelir, mide sağlığını destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir, grip ve soğuk algınlığı tedavisinde etkili olduğu gibi bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bu hastalıklardan koruyucu etkisi de vardır.

Yani şeker yerine bal kullanmanın faydaları sandığınızdan fazladır. Hem içeceklerinizi, hem yiyeceklerinizi tatlandırmak için kullanabileceğiniz farklı doğal bal çeşitlerini buraya tıklayarak hemen satın alabilirsiniz.

Yorum Ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *