Kestane Balının Faydaları

Kestane Balının Faydaları

Kestanenin ne denli faydalı olduğu artık hemen herkesçe biliniyor ancak aynı şeyi kestane balı için söylemek ne yazık ki mümkün değil. Kestanenin kendisinden çok daha faydalı olan kestane balı mucizevi olarak tanımlanabilecek etkileri ile her geçen gün daha popüler hale geliyor ve daha çok kişi bu mucizevi doğal ürün ile ilgili bilgi edinmek istiyor. İşte tam da bu sebeple kestane balı ve kestane balının faydaları hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz bu yazıyı hazırladık sizler için.

Artvin kestane balı üretiminde ilk sıralarda

Ülkemizin en yeşil şehirlerinden biri olan Artvin’de geniş kestane ormanları var ve il doğal kestane balı üretiminde ilk sıralarda yer alıyor. Güreşen Köyü, Klaskur Köyü gibi köylerde üretilen doğal kestane balı ülkemizin dört bir yanına gönderiliyor.

Kestane balının sağlığa faydaları

Kendine has bir tadı ve kokusu olan kestane balı yüksek miktarda mineral ve kalsiyum içeriyor. Aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan olan ve antibakteriyel özelliklere sahip bu doğal balın sağlığa faydaları sandığınızdan çok daha fazla.

Yorgunluğa iyi geliyor

Kestane balı fruktoz bakımından çok zengin ve fruktoz mükemmel bir enerji deposu. Düzenli olarak kestane balı tüketmek vücudu yorgunluk hissinden kurtarmak için ideal bir çözüm.

Yaşlanma etkileri ile savaşıyor

Doğal kestane balının güçlü bir antioksidan olduğunu belirtmiştik, işte bu özelliği sayesinde yaşlılık etkleri ile savaşıyor. Kırışıklıkların oluşumunu önleyerek cildin daha genç görünmesine yardımcı oluyor.

Bağışıklık sistemini destekliyor

Hemen her hastalıktan korunmak için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak ilk koşul ve bu mucizevi doğal ürün bağışıklık sistemini güçlendiriyor, böylece vücudun hastalıklara ve mikroplara karşı daha dirençli olmasını sağlıyor.

Sivilcelerden kurtulmaya yardım eder

En yaygın cilt sorunlarından biri olan sivilcelere karşı doğal bir çözüm arayanlar da bu müthiş üründen faydalanabilirler. Yulaf unu ile kestane balını karıştırıp elde edilen macunu maske olarak cildinize uygulayarak sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Kestane balının antibakteriyel etkisi sivilcelerle mücadelede son derece başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Gözleri korur

Göz sağlığını önemseyenlerin evinden eksik etmemesi gereken bir üründür, çünkü gözleri de korur. Ayrıca katarakt gibi hastalıkların gelişme riskini de önemli ölçüde azaltır.

Kemikleri ve kasları güçlendirir

Yazımızın başında kestane balının minerallaer ve kalsiyum açısından zengin olduğunu belirtmiştik, bu bal bol miktarda B ve C vitamini ile demir de içerir. Mineraller, demir ve vitaminler kemikler ile kasları güçlendirir, daha sağlıklı ve güçlü bir kas-iskelet sistemine sahip olmaya yardım eder.

Kalp sağlığını destekler

Kan dolaşımını artıran bu doğal bal kalp hastalıklarından korunmaya da yardım eder. Kalp ritmini düzenler ve daha da önemlisi kolesterolü düşürerek kalp krizi riskini azaltır.

Kabızlıktan kurtarır

Kabızlık en yaygın sindirim sistemi sorunlarından biridir ve kestane balı kabızlıktan kurtarma konusunda da etkilidir. Sindirim sistemine iyi gelen balı düzenli tüketmek kabızlıktan kurtardığı gibi zayıflamaya da yardım eder.

Grip ve soğukalgınlığı tedavisinde etkilidir

Kış aylarının kabusu grip ve soğuk algınlığı tedavilerinde de bu doğal mucizeden faydalanabilirsiniz. Öksürüğü azaltır, şişen bademciklerin rahatlayıp şişin inmesine yardım eder. Bu arada sadece tedavi için değil bu kış hastalıklarından korunmak için de kestane balı tüketilebilir.

Eklem iltihabına iyi gelir

Vücuttaki birçok soruna iyi gelen antioksidanlar açısından zengin olması sayesinde eklem iltihabına da iyi gelir. Artrit ve benzeri eklem rahatsızlıkları olanlar için tavsiye edilen bir üründür.

Gördüğünüz gibi doğal kestane balı gerçekten de mücizevi bir ürün. Yazımızı bitirirken sağlığa çok faydalı olmasının yanı sıra aromatik tadı ve kokusuyla da bu balı tüketmenin çok keyifli olduğunu eklemeden geçmeyelim.

Yorum Ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *