Kestane Balının 10 Faydası

Kestane Balının 10 Faydası

Kestane balı yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada tanınan bir doğal şifa kaynağı. Türkiye’de özellikle Artvin ve çevresinde üretilen doğal kestane balının faydaları o kadar çok ki. Bal için doğanın mucizesi denildiğini mutlaka duymuşsunuzdur, kestane balı doğanın mucizesi tanımını sonuna kadar hak ediyor. Kestane balı birkaç kestane türünün çiçek nektarından üretilen bir bal türüdür. Kendine has kokusu ve tadı ile enfes bir yiyecek olmasının yanı sıra özellikle son derece etkili bir antioksidan olan kestane balının faydaları aslında en çok da bu yüksek antioksidan etkisinden kaynaklanır. Sağlıklı bir hayat sürdürmenize yardımcı olacak bir doğal şifa kaynağı arıyorsanız kestane balının faydaları hakkındaki yazımızı okuduktan sonra aradığınız doğal mucizeyi bulduğunuzu hissedeceksiniz. İşte karşınızda kestane balının 10 faydası.

1- Doğal Antibakteriyeldir

Louis Pasteur bakterilerin birçok enfeksiyona neden olduğunu keşfedip gösterdiğinde hastalıkların nasıl başladığı ve yayıldığı daha iyi anlaşılmaya başlandı. Bakterilerin vücuttaki etkileri öğrenildikten sonra bakterilerle savaşmak ve vücudu zararlı bakterilerin olası zararlarından korumak son derece önemli bir hale geldi. Günümüzde medikal olarak üretilen antibakteriyeller bulunuyor, ancak doğal antibakteriyeller yüzlerce yıldır geleneksel olarak kullanılıyor ve kestane balı da bunlardan biri. En güçlü antibakteriyel etkiye sahip doğal ürünler arasında yer alan kestane balı, yara tedavisi, yanık tedavisi, sivilce tedavisi gibi birçok sorunun çözümünde kullanılıyor. Kestane balının içerdiği hidrojen peroksit balın güçlü bir antibakteriyel olmasını sağlıyor.

2- Bağışıklık Sistemini Düzenler ve Destekler

Bağışıklık sistemi vücudun doğal koruma kalkanıdır ve kestane balının faydaları arasında en önemi olanlardan biri de bağışıklık sistemini düzenlemesi ve desteklemesidir. Doğal kestane balının bağışıklık sistemine bu etkilerinin altında yatan sebep içerdiği yüksek miktardaki polendir. Arılar nektar toplarken polenler arılara yapışır ve kestane balının doğal bir parçası olur. Kestane balı ayrıca beyaz kan hücrelerini üreten organların yani kemik iliğinin daha sağlıklı olmasına ve daha iyi çalışmasına destek olur. Bu da beraberinde bağışıklık sistemini güçlendirmesini getirir.

3- Sindirim Sistemine İyi Gelir

Sağlıklı bir sindirim sistemi vücudun genel sağlığı için sanılandan çok daha önemlidir. Kestane balının faydaları denilince atlanmaması gerekenlerden biri de bu mucizevi doğal ürünün sindirim sistemine sağladığı destektir. Kestane balı, bağırsak florasını düzenler, antibakteriyel etkisi ile bağırsaklardaki zararlı bakterilerle savaşır, kabızlığı engeller ve ortadan kaldırır. Ayrıca yine sindirim sistemi organlarından biri olan mideye de faydalıdır. Mide zarı üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak midenin tahriş olmasını önler, gastrite iyi gelir.

4- Kilo Vermeye Yardım Eder

Kilo sorunu yaşayan bireylerin büyük bir kısmında sindirim sistemi problemleri ile karşılaşılır. Daha açıklayıcı bir ifadeyle; sindirim sistemi sorunları kilo almaya zemin hazırlayan önemli etkenlerdir. Sindirim sistemi sağlığını desteklemesi sebebiyle kestane balı kilo vermeye yardım eder. Ayrıca kestane balının tok tutma etkisi de vardır. Sabahları aç karnına ılık suya karıştırılarak içilen kestane balı hem enerji verir hem de tokluk hissi sağlar. Bal İle Kilo Verme yazımıza göz atarak hem kestane balının hem de diğer doğal bal çeşitlerinin kilo verme üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

5- Antioksidanlar Açısından Çok Zengindir

Kestane gibi diğer ballara kıyasla daha koyu olan orman balları hücreleri serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyan, oksidatif stresi ve hücre hasarını azaltan polifenoller isimli antioksidanlar açısından çok zengindir. Kestane balının faydaları konusunda bu polifenollerin rolü büyüktür. Polifenoller sayesinde kestane balı ilaçlar, stres, kirlilik ve diğer birçok faktör nedeni ile ortaya çıkan oksidasyonu önlemeye yardımcı olur.

6- Sivilce Tedavisinde Çok Etkilidir

Sivilceler her ne kadar ergenlik dönemi ile birlikte anılan bir cilt sorunu olsa da aslında her yaşta ortaya çıkabilirler. Kestane balı antibakteriyel olması sebebiyle sivilce tedavisinde kullanılan en etkili doğal ürünlerden biridir. Sivilceleri tedavi etmekle kalmaz aynı zamanda sivilce izlerinin oluşmasını önler ve var olan sivilce izlerinin de azalmasına yardım eder. Eğer sivilce sorunu yaşıyorsanız sivilcelerin üzerine her gün düzenli olarak doğal kestane balı sürerek bu sorundan kurtulmayı başarabilirsiniz.

7- Öksürüğe İyi Gelir

Özellikle kış aylarında havaların soğuması ile birlikte en sık karşılaşılan sorunlardan biri öksürük. Her yaştan kişiyi etkileyen öksürük sorununun çözümünde de kestane balının faydaları ön plana çıkıyor tabii ki. Kestane balı öksürükten doğal yollarla kurtulmayı sağlar, kışın düzenli kullanıldığında öksürük ile karışılaşılma riskini azaltır. Ayrıca solunum yollarına da iyi gelir ve bu özellikleri sebebiyle astım tedavisinde de kullanılan bir doğal şifa kaynağıdır. Bal İle Öksürük Tedavisi ve Astım İçin Kestane Balı yazılarımızı okuyarak bu konular hakkında daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

 

8- Yaraların İyileşmesini Kolaylaştırır

Artvin kestane balı, Borçka kestane balı gibi ülkemizin çeşitli yörelerinde doğal olarak üretilen kestane balının faydalarından biri de yaraların iyileşmesini kolaylaştırmasıdır. Kestane balının yara tedavisinde etkili olmasının altında yatan en önemli nedense yukarıda da bahsettiğimiz antibakteriyel özelliğidir. Yaralarda iltihap oluşumunu da önleyen kestane balı yaraların yanı sıra yanıkların tedavisinde de kullanılıyor. Hem yaraların hem de yara izlerinin iyileşmesini sağlayan kestane balı doğal yara tedavisi denilince akla gelen ilk ürünlerden biri. Kestane Balı İle Yara Tedavisi yazımızda bu konu hakkında detaylı bilgi sizi bekliyor.

9- Karaciğer Hastalıklarına İyi Gelir

Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarından biridir ve kestane balı karaciğer sağlığını korur, ayrıca karaciğer hastalıklarının tedavisinde destekleyici bir doğal ürün olarak kullanılır. B vitamini, C vitamini, mineraller, antioksidanlar ve demir açısından zengin olan kestane balının faydaları karaciğerle sınırlı kalmaz, kemik sağlığını destekler, ayrıca yüksek demir içeriği sayesinde anemiye de iyi gelir. Bunun yanı sıra kestane balının faydaları gözler için de geçerlidir. Artvin kestane başlı gibi doğal kestane ballarını düzenli tüketmek göz hastalıklarına iyi gelir. Genel göz sağlığını desteklemesinin yanı sıra katarakt gibi bazı göz hastalıklarına karşı korunmaya da yardım eder. Gözlerin daha iyi görmesine de yardım eden kestane balı tüm bu özellikleri sayesinde “göz dostu” tanımını da sonuna kadar hak ediyor.

 

Bal arısı kestane çiçeklerini tozlaştırırken.

10- Yaşlanma Etkileri İle Savaşır

Günümüzde yaşlanma etkileri hem erkeklerin hem de kadınların en çok savaştığı şeylerden biri ve yüksek antioksidan içeriği ile kestane balı yaşlılık etkileri ile savaşmada en çok kullanılan doğal ürünler arasında yer alıyor. Kestane balını yemenin yanı sıra cilde uygulamak da ciltteki yaşlılık belirtileri ile savaşmaya yardımcı oluyor. Doğal kestane balını cilde maske olarak uygulamak kırışıkların azalmasına, gözeneklerin sıkılaşmasına, cildin nemlenmesine yardım ediyor. Yani aslında kestane balı cilde dört dörtlük bir bakım sağlıyor, üstelik kimyasal ürünlerin aksine bunu cilde hiçbir zarar verme riski olmadan yapıyor.

Kestanebalcı Artvin ve çevresindeki yörelerde üretilen doğal kestane ballarını bir arada bulabileceğiniz bir adres. Karaciğer, cilt, göz sağlığınızı korumak, cilt bakımı yapmak, öksürükle savaşmak kısacası doğal bir mucize olan kestane balının faydaları ile hayatınıza sağlık katmak için hemen kestanebalci.com dükkan sayfasındaki ürünleri incelemeye başlayabilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

 

Yorum Ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *