Soğuk algınlığının ilacı kestane balı

Soğuk algınlığının ilacı kestane balı
Artvin’in yaylalarında arıların bin bir çeşit çiçekten ürettiği çiçek balı ile kestane ağaçlarının çiçeklerinden ürettikleri kestane balı, kış aylarında ortaya çıkan soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, halsizlik, öksürük gibi birçok hastalığa derman oluyor.

Artvin’in yaylalarında arıların bin bir çeşit çiçekten ürettiği çiçek balı ile kestane ağaçlarının çiçeklerinden ürettikleri kestane balı, kış aylarında ortaya çıkan soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, halsizlik, öksürük gibi birçok hastalığa derman oluyor.
Artvin’de üretilen kestane balının faydaları saymakla bitmiyor. Soğuk algınlığından, hücre yenilemeye, çocukların gelişiminden, boğaz ağrılarına birçok derde şifa olarak kullanılıyor. Artvin’in yaylarında bulunan şifa kaynağı çiçeklerden arıların elde ettiği bal ise kış hastalıkları grip ve soğuk algınlığına karşı bağışıklığın güçlendirilmesi katkı sağlıyor. Her yıl Ağustos ayında başlayan ve Eylül ayına kadar devam eden bal hasadı sona ermesinin ardından, çeşit çeşit ballar raflarda yerin aldı. Artvin’de bulunan bin 200 kayıtlı arıcının 18 bin canlı kovanından, bin ton bal üretildi. Arhavi Ziraat Odası bölgede bulunan farklı vadiler ve rakımlardan elde ettiği ballarla birlikte coğrafi işaret başvurusunda bulundu.

Kafkas ırkı arıların gen merkezi Artvin
Artvin’in Arhavi ilçesine de arıcılık yapan Cemal Çorbacı 18 yıldır profesyonel olarak arıcılıkla uğraştığını ifade ederek, “Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan flora ilimizde mevcut. Sıfırdan 3 bin rakıma kadar bal üretimi yapıyoruz. İlimizde dağlardan, yaylalarında yetişen şifa kaynağı çiçeklerinden arıların elde ettiği ballar ilaç niyetine tüketiliyor. Bulunduğu bölgeye göre ilimize farklı bal çeşitleri mevcut. Bu çeşitliliğe göre balların rengi tadı aroması değişmekte. Kestane balı, komar balı, yayla çiçeklerinden oluşan çiçek balı gibi. Ayrıca bir başka en önemli özelliğimiz ise Kafkas arı ırkımızdır. Dünyada dört arı ırkı var biride Kafkas arı ırkıdır. Kafkas arı ırkı gen merkezi Artvin’dir. Artvin’den diğer illere arı çıkışı ve girişi yasaktır” dedi.

“Kestane balı boğaz hastalıklarına da iyi geliyor”
“Kestane balının antibiyotik değeri yüksek olduğu için boğaz hastalıklarına özellikle iyi geliyor.” diyen Çorbacı “Yüksek bölgelerde üretilen çiçek ballarının ise vitamin değeri yüksek olduğu için, özellikle çocuklarımızın gelişimlerinde büyük katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı.
Arhavi Ziraat Odası Başkanı Sadık Yıldızbayrak ise yaptığı açıklamada ”Bölgemizde köylerde yaşayan vatandaşlarımızın hepsi arıcılıkla meşgul oluyor. Yılda Arhavi ilçemizde 200 ton bal üretimi yapılmaktadır. Balın tüketici karşılığı ise genelde eş dost akraba ve gurbette yaşayan Artvinlilerden oluşmakta. Oda olarak ilimizdeki önemli bal çeşitlerinden biri olan kestane balına coğrafi işaret almak için başvuruda bulundu. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yıl kestane balına coğrafi işaret alıp dünyaya tanıtacağız. Kestane balımız tam bir şifa deposudur. Antibiyotik özelliği fazla olduğundan ve diğer yaylalarımızda yetişen çiçeklerden elde edilen balların karışımından dolayı hücre yenilemesi özelliği bulunuyor. Kestane balı sabah aç karnına akşam yatarken bir kaşık alınırsa nefes darlığı çekenlere iyi gelecektir. Kestane balı solumun yollarıyla ilgili en şifalı bal olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“Ülkemizde çiçek çeşidi en fazla olan il Artvin; bu da bala yansıyor”
Artvin’de bin 200 civarında kayıtlı arıcı olduğunu ifade eden Artvin Arıcılar Birliği Başkanı İbrahim Durmuş ise ” İl genelinde 18 bin canlı kovanımız var. İlimizin endemik bitki örtüsü oldukça geniş. 2 bin 817 çeşit bitki türümüz var. Buda bölgemizdeki bal çeşitliğin oldukça fazla olmasını sağlıyor. Balımızın protein değerleri oldukça yüksek. Günde 1 gram ile 8 gram arasında tüketmemiz gerekiyor. Ben 56 yaşındayım hastaneye soğuk algınlığı için gitmişliğim yok. Artvin’deki arıcılarımız hastaneye gitmez, yüzler kıpkırmızıdır. Nedeni ise Artvin balı tükettiği için. Müşterilerimiz genellikle hastaları için bal alıyor. Ülke genlinde hastaları için alanların sayısı oldukça fazla. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar için almak istediklerini söylüyorlar. İlaçlara neden o kadar para harcıyoruz anlamıyorum. Devletimiz ilaçları yurt dışından dolar üzerinden getirtiyor ekonomiye onca zarar. Hasta olmadan önce bal tüketirsek hiçbir ilaç yerini tutmaz” diyerek konuşmasına tamamladı.

14 Yorumlar

 • Kevser Yılmaz Yıldırım Posted 28 Eylül 2020 16:51

  Aldığımız bütün ürünlerinizden çok memnunuz. Doğal ürünleri kullandığımızdan emin olmak içimizi rahatlatıyor .Baylaştığınız bilgilendirici yazılardan faydalanıyor olabilmekte bizi mutlu ediyor.Başarılarınızın devamını dileriz . Bol kazançlar

  • Kestane Balcı Posted 28 Eylül 2020 16:58

   Teşekkürler Kevser Hanım.

 • Bilge KARAKAŞ Posted 28 Eylül 2020 18:03

  Her yıl belli miktarlarda kestane balınızı tuketiyorum.. guvenle ve gercekten kestane bal yedigimi bilerek.. balinizi degisik birkac baharatla karistiriyorum gercekten guclu bir ilaca dönüşüyor. Koa hastasi bir nenemiz 2 yildir tuketiyor balinizi ve fark edilir derecede rahatlama var.

  Ustelik propolisiniz de piyasadaki birçok urunden farkli ve sahici.. bunu daha once birkac bildik markadan denemis biri olarak soyluyorum. Cocuklarim için kurtarici.

  Emeginize saglik.

  • Kestane Balcı Posted 28 Eylül 2020 18:21

   Teşekkür ederim. Sizin ve aileniz ile tanışmış olmaktan mutluluk duydum. Bal daha önce bir hobi ve ev için tüketimini düşünüyordum. Sizin gibi kişilere ulaştığı ve memnun kaldığınız için bunu daha çok kişiye ulaşması gerektiğini düşündüm. Bundan sonrada balın kalitesi ve hizmette ödün vermeden devam edeceğim. Teşekkürler.

 • Filiz Akkuşq Posted 28 Eylül 2020 18:50

  Merhaba,
  Kestane balınızdan son derece memnun kaldık, sürekli kestane balı alırım, sizin ürününüzün farkı farkediliyor. Çok teşekkür ederiz.

  • Kestane Balcı Posted 28 Eylül 2020 19:58

   Teşekkürler Filiz Hanım.

 • Murat Turgut Posted 30 Eylül 2020 13:59

  Her sene duzenli olarak aldigim ballarinizdan cok memnunum… Ozellikle kestane baliniza hayraniz..

  • Kestane Balcı Posted 2 Ekim 2020 09:23

   Teşekkür ederim. Murat bey her yıl aynı özenle ileriye taşımaya gayret ediyorum

   • Umit Tezcan Posted 6 Ekim 2020 00:53

    Kestane ve cicek balı mukemmal, herkese tavsiye ederim, ayrica musteri hizmetleri cok guvenli ve hızlı.

    • Kestane Balcı Posted 6 Ekim 2020 09:39

     Teşekkür ederiz ümit bey. Balın size ulaşana kadar her aşamasında biz varız. Afiyetle tüketiniz. Sağlıcakla kalın

 • Atakan Posted 15 Kasım 2020 08:42

  Balı yemeden önce sağlığımın iyi olduğunu düşünüyordum. Bal hakkında aldığım olumlu duyumlar sayesinde sipariş verdim ve bir müddet tükettim. Şu an kendimi daha zinde hissediyorum, herkese tavsiye ederim. Bal yeyin, bal yedirin. kestanebalci.com adresinden şüphe duymadan sipariş verebilirsiniz. Herkese sağlıklı günler dilerim.

  • Kestane Balcı Posted 15 Kasım 2020 09:02

   Sağol Atakan bey siz tüketin ben gönderirim. Her sezon.

 • Necdet Posted 16 Kasım 2020 07:57

  Yaklaşık iki senedir Kestane Balcı’dan Komar ve Kestane ballarını alıp, tüketiyorum. Balların kalitesinden çok memnunum. Şevki Bey’in profesyonel titizliği sayesinde ürünler en kısa sürede gönderiliyor. Gönül rahatlığı ile öneririm.

  • Kestane Balcı Posted 16 Kasım 2020 08:45

   Her şeyden önce sizleri tanımaktan dolayı mutluyum. Teşekkür ediyorum. Oldu ki bir eksiğimiz olur. Lütfen iletiniz.

Yorum Ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *