Kestane Balı İle Yara Tedavisi

Kestane Balı İle Yara Tedavisi

Ülkemizin özellikle Karadeniz bölgesindeki kestane ormanlarında üretilen kestane balı bugün tüm dünyanın dikkatini çeken bir doğal mucize haline gelmiş durumda. Kestane balının faydaları denilince akla bu balı yemenin faydaları geliyor ama aslında bundan çok daha fazlası var. Borçka kestane balı, Artvin kestane balı gibi Karadeniz’in çeşitli noktalarında üretilen bu şifalı balın yara tedavisinde de çok etkili olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış durumda. Hem ülkemizdeki çeşitli üniversitelerde hem de yurt dışında kestane balı ile yara tedavisi konusunda yapılmış kapsamlı çalışmalar bulunuyor. Bu doğal balın başta yanık yaraları olmak üzere yara tedavisinde inanılmaz etkileri olduğu belirlenmiş.

Kestane balı doğal bir antibakteriyel

Yara tedavisinde kestane balı kullanımının dünyanın dört bir yanındaki uzmanların ilgi alanına girmesinin en önemli sebebi bu doğal balın güçlü antibakteriyel etkisi. Genel olarak bal geleneksel tıpta uzun zamandır kullanılan bir ilaç. Artık geleneksel tıp ile kalmayıp doktorlar da balın ve kestane balının destekleyici tedavi olarak kullanımını onaylıyorlar. Kestane balı yara tedavisinde faydalanılan en etkili alternatif yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor. Güreşen Köyü gibi yerlerde üretilen doğal kestane balı antibakteriyel olmakla da kalmıyor, antienflamatuar yani iltihabı, yangıyı önleyici ve antioksidan etkisi de bulunuyor. Bu üç özellik birleşince ortaya doğal yara tedavisi için çok etkili bir doğal ürünün çıkması aslında hiç şaşırtıcı değil.

Kronik yaraların tedavisinde kullanılıyor

Kronik yaralar 4-8 haftalık zaman zarfında hasarlı dokunun anatomik ve fonksiyonel bütünlüğünü onarmaktan sorumlu onarma işleminin başarısız olduğu yaralar olarak tanımlanıyor. Kronik yaralar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hem ölüme sebep oluyor hem de tedavi süreçleri ne yazık ki çok yüksek maliyetli. İşte tam da bu noktada hem yan etkisi olmayan hem çok etkili hem de düşük maliyetli bir doğal tedavi yöntemi olan kestane balı devreye giriyor. Bu bal kronik yaraların (örneğin yatak yaraları) tedavisinde kullanılıyor ve gerçekten son derece olumlu sonuçlar elde ediliyor.

Yanıklarda da etkili

Balın yanık tedavisinde binlerce yıldır kullanıldığı biliniyor ve kestane balı yanık tedavisinde de etkili. Yanıkların üzerine kestane balı uygulamak yanıkların kolay iyileşmesini sağlamanın yanı sıra iz kalma riskini de azaltıyor. Aslında bu etki tüm yaralar için geçerli, yani yaraları kestane balı ile tedavi etmek yara izlerinin oluşma olasılığını minimize ediyor. Yani doğal yanık tedavisi için de akla ilk gelmesi gereken alternatif bu bal.

Diyabet hastalarının yaralarını da iyileştiriyor

Diyabetik fareler üzerinde yapılan bir araştırma kestane balının diyabetten kaynaklanan yaraların iyileşmesine de yardımcı olduğunu göstermiş. Diyabetik farelerde oluşan yaraların üzeri hidrojel katkılı kestane balı ile kaplanmış ve yara kapanma hızının arttığı, doku oluşumunun arttığı gözlemlenmiş.  Bu bilimsel çalışma şeker hastalarının muzdarip olduğu yaralardan kurtulmalarına doğal bir çözüm sunması açısından son derece önemli.

Sivilce tedavisinde de kullanılıyor

Kestane balının faydaları yazımızda da bahsettiğimiz gibi bu doğal iyileştirici sivilcelerin tedavisinde de kullanılıyor. Sivilcelerin iyileşmesini sağlıyor ve sivilce izlerinin oluşmasını da engelliyor. Sivilce tedavisi için de balı sivilcenin üzerine sürmek gerekiyor.

Yara tedavisi için kullanacağınız kestane balı mutlaka doğal olmalı

Evet, kestane balı yara tedavisinde çok etkili ancak bu etkiyi görebilmek için muhakkak doğal ve katkısız kestane balı kullanmak gerekiyor. Farklı yörelerde üretilmiş doğal ve katkısız kestane ballarını satın almak için buraya tıklamanız yeterli.

Yazı hazırlanırken yararlanılan bazı kaynaklar: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2018.01725/full

https://www.omicsonline.org/proceedings/chestnut-honey-and-sherbet-enhance-the-healing-of-burn-skin-wounds-in-rat-model-54485.html

Yorum Ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *