Balın Cilde Faydaları

Balın Cilde Faydaları

Bal çağlardan beri hem sağlıklı ve lezzetli bir yiyecek olarak hem de sağlığa faydaları sebebiyle dünyanın her yerinde büyük bir öneme sahip. Daha önce bal ile yara ve yanık tedavisi gibi bu mucizevi doğal ürünün pek de fazla bilinmeyen faydalarından bahsetmiştik. Bu yazımızdaysa yine balın gözden kaçan bir özelliğinden bahsedeceğiz, cilde faydalarından. Balın cilde faydaları aklınıza gelmeyecek kadar fazla. Öyle ki bal hem ciltteki farklı sorunların tedavisi için doğal çözümler sunuyor hem de cildin daha güzel olmasını sağlıyor. Günümüzde insanlar her ne kadar dış görünüşlerine önem verseler de bilincin artması beraberinde cilt bakımı için kimyasal içerikli ürünler yerine doğal ürünlerin tercih edilmesini getiriyor. Eğer sivilce gibi cilt sorunları yaşıyor ya da cildinize doğal bakım yapmak istiyorsanız balın cilde faydaları yazımız kesinlikle tam size göre.

Neden cilt için bal?

Balı cilt için kullanmak sandığınızdan çok daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlar. Mutfağınızda bulunan farklı malzemeler ile balı karıştırarak inanılmaz sonuçlar elde edebilirsiniz. Cildinize düzenli olarak bal ile bakım yaparak daha geç görünen, ışıltılı ve en önemlisi de daha sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. Üstelik tüm bunları sağlarken bal doğal olduğu için cildinize hiç zarar da vermez. İşte karşınızda balın cilde faydaları.

Cildi derinlemesine nemlendirir

Cildin sağlıklı olmasının ilk koşulu yeterince nemli olmasıdır. Balcı Köyü balı gibi doğal balları cilde uygulamak cildin derinlemesine nemlenmesini sağlar. Balın içerisindeki enzimler cilde kolayca nüfuz etmesini  sağlar, böylece cildi yumuşatır ve derinlemesine nemlendirir.

Yara izlerini hafifletir

Bal doğal bir nemlendirici olmasının yanı sıra son derece kuvvetli doğal bir antiseptiktir. Bu sayede cildinizi yumuşak ve sağlıklı tutmakla kalmaz yaraların daha az iz bırakmasına da yardımcı olur. Balın bunu yapmasının sebebi herhangi bir iltihabın azalmasını ve cildin daha hızlı iyileşmesini sağlamasıdır. Tüm bunlara ek olarak balın içerdiği antioksidanlar ciltteki hasarın onarılmasına da yardım eder. Kısacası bal ile yara izlerini azaltmak mümkündür.

Doğal peeling için kullanılır

Peeling ciltteki ölü hücreleri temizlemek için kullanılan bir yöntemdir. Bal çeşitli malzemelerle ama esas olarak karbonat ile karıştırılarak kullanıldığında doğal bir peeling ürünü haline gelir. Ciltteki ölü hücreleri temizlemekle kalmaz bu işlmden sonra  ortaya ışıl ışıl ve yumuşacık bir cilt çıkmasını sağlar.

Gözenekleri temizler, siyah noktalardan kurtarır

Hangimiz siyah noktalardan şikayetçi değiliz ki? Doğanın mucizesi bal gözenekleri temizler ve siyah noktalardan kurtarır. Antioksidan, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri ile gözeneklerdeki kirleri temizleyerek siyah noktaları yok eder. Tabi aynı zamanda temizlenen gözeneklerin sıkılaşmasını da sağlar ve cildi nemlendirerek tam bir bakım yapar.

Yaşlanmayı geciktirir

Balda bulunan doğal antioksidanlar yaşlılık etkileri ile savaşır. Cilde düzenli bal uygulamak kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşumunu geciktirir. Ayrıca cildin elastikliğini de artırarak cilde parlak ve genç bir görünüm kazandırır.

Ciltteki lekeleri azaltır

Balın cilde faydaları arasında en önemlilerden biri de ciltteki lekelerin azalmasına ciddi anlamda yardımcı olmasıdır. Cildinizdeki lekelerin üzerine düzenli olarak bal sürmek lekelerin azalmasını sağlar.

Sivilceleri tedavi eder

Bal en sık karşılaşılan cilt sorunlarından biri olan sivilcelerin tedavisinde en etkili doğal çözümlerden biridir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bal hem antioksidan, hem de antibakteriyel ve antiseptiktir. Tüm bu özellikleri balı sivilce tedavisi için mükemmel kılar. Eğer sivilce sorunu yaşıyorsanız emin olun ki bal bu sorundan kurtulmanıza ciddi şekilde yardımcı olacak en etkili doğal üründür.

Parlak bir cilt için de bal

Hepimiz cildimizin sağlıklı ve ışıltılı görünmesini isteriz. Doğal bal parlak bir cilt için kullanılabilecek en iyi malzemedir. Balı doğrudan cildinize uygulayıp kısa bir süre bekledikten sonra cildinizi suyla duruladığınızda cildinizin muhteşem bir ışıltıya kavuştuğunu kolayca fark edebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi lezzeti ile sofraların vazgeçilmezi olan bal cilt bakımı için de inanılmaz faydalar sunan bir ürün. Elbette balın cilde faydaları yazımızda bahsettiğimiz faydalar yalnızca doğal bal için geçerli. Klaskur Köyü, Güreşen Köyü gibi farklı yerlerde üretilmiş doğal ballarıysa tabi ki sitemizden satın alabilirsiniz. Tüm doğal bal çeşitlerimizi satın almak için buraya tıklamanız yeterli.

Yorum Ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *