Bal İle Öksürük Tedavisi

Bal İle Öksürük Tedavisi

Öksürük özellikle kış aylarında görülen bir sorun olsa da soğukalgınlığı, üşütme, grip gibi hastalıkların yanı sıra alerjiler gibi farklı etkenler de öksürmeye sebep olabiliyor. Öksürük sorunu yaşayan kişiler bu soruna karşı doğal bir çözüm arayışına giriyorlar ve bal da işte tam bu noktada arzı endam ediyor zira doğanın bizlere en büyük armağanlarından biri olan bal ile öksürük tedavisi binlerce yıldır bilinen ve uygulanan bir yöntem.

Balın Öksürük Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Vardır?

Mukoza zarları burun ve boğazımızdaki ince deri katmanlarıdır, bu zarlar tozu, kiri, bakteri ve virüsleri toplayıp hapseden ve ardından bunları vücudumuzdan uzaklaştıran mukus isimli bir sıvı salgılar. Ancak vücudun bu savunma mekanizması yetersiz kaldığında ve mikroplar zarlardan geçtiğinde iltihaplanmaya ve tahrişe neden olurlar, işte öksürmemize sebep olan durum da budur.

Yapışkan ve kalın olan bal mukoza zarları üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Ayrıca bal doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir ve aynı zamanda hidroskopiktir yani suyu çeker. Bu şu anlama gelir; bal suyu bakteri hücrelerinden çeker ve onları susuz bırakarak ölmelerine sebep olur. Antiseptik özellikleri de olması balın öksürüğün altında yatan sebepleri ortadan kaldırmasını sağlar. Yani aslında bal öksürüğü kesmekten ya da rahatlatmaktan çok daha önemlisi öksürüğe neden olan etkenlerin tedavi olmasını sağlar. Öksürük tek başına bir sorun değil başka sorunlar sebebiyle gelişen bir semptomdur ve bu semptomu ortadan kaldırmanın en sağlıklı ve doğru yolu da altında yatan etkeni tedavi etmektir. Bal işte tam da bunu yapar.

Bal Bağışıklık Sistemini de Destekler

Bal ile öksürük tedavisi aslında balın birçok farklı özelliğinin bir araya gelmesi nedeniyle çok etkilidir. Balın faydaları arasında en önemlilerinden biri tabi ki bu doğal ürünün bağışıklık sistemini desteklemesidir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması yukarıda anlattığımız virüs ve bakterilerin mukoza zarlarından içeri sızsalar bile etkilerinin daha az olacağı anlamına gelir. Güçlü bir bağışıklık sistemi tüm hastalıklardan korunmak için ilk koşuldur.

Öksürüğü Tedavi Etmek İçin Hangi Bal En İyisidir?

Bal ile öksürük tedavisi için kullanılacak balın kesinlikle doğal olması gerekiyor. Öksürük ve hatta yine bir solunum yolu hastalığı olan astım için en etkili ballardan biri tabi ki kestane balıdır. Borçka kestane balı tüm doğal kestane balı çeşitleri ile birlikte öksürük, astım ve bronşit gibi solunum yolları hastalıklarının tedavisi için kullanılan en güçlü doğal şifa kaynaklarından biridir. Elbette yalnızca kestane balı değil Klaskur Köyü, Güreşen Köyü gibi farklı yerlerde üretilen tüm doğal balların antiseptik, antibakteriyel etkisi vardır, yani aslında doğal olmak kaydı ile tüm balları öksürük tedavisinde kullanmak mümkündür.

Öksürük Tedavisi İçin Bal Nasıl Kullanılır?

Nesillerdir bilinen bal ile öksürük tedavisi için bir kaç farklı yöntem vardır. Bunların en sık kullanılanı sıcak suya limon ve bal karıştırarak içmektir. Bir bardak sıcak suyun içine bir çorba kaşığı doğal bal koyup yarı da limon sıkarak içmek öksürükten kurtulmaya yardım eder. Elbette sıcak su yerine çeşitli bitki çayları da tercih edilebilir bu yöntem için. Örneğin ıhlamurun içine de bal ve limon ekleyip içmek öksürüğü kesmeye yardım eder.

Diğer bir yöntemse balı direkt olarak yemektir. Bir çorba kaşığı balı yutmak balın mukozalarınızı kaplayarak tahrişi azaltmasını sağlar ki bu da öksürüğün kesilmesi anlamına gelir.

Öksürük, astım, bronşit gibi solunum yolları rahatsızlıklarından kurtulmanıza yardı edecek, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek daha sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayacak olan doğal bal çeşitlerini buraya tıklayarak hemen satın alabilirsiniz.

Yorum Ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *