Bal Hakkında İlginç Bilgiler

Bal Hakkında İlginç Bilgiler

Hem çok lezzetli hem de çok sağlıklı oluşu sebebiyle sofraların yıldızı olarak anılan bal aynı zamanda birçok ilginç özelliği olan bir gıda. Büyük bir keyifle yediğiniz bal hakkında ilginç bilgiler balın aslında ne kadar özel bir doğal ürün olduğunu da fark etmemizi sağlıyor. İşte karşınızda sofraların yıldızı bal hakkında ilginç bilgiler.

Doğal bal doğru şekilde saklandığında asla bozulmaz

Bal hava geçirmeyen bir kapta saklandığında sonsuz raf ömrüne sahip olduğu bilinen bir kaç gıdadan biridir. Öyle ki binlerce yıllık Mısır mezarlarında hala yenilebilir durumda olan ballar bulunmuştur. Balın bu özelliğinin altında yatan sebep kimyasal yapısıdır. Bal doğal olarak asidiktir ve nem oranı da düşüktür, tüm bunlar balın doğru şekilde saklandığında bozulmamasını sağlar.

Bal tedavi edicidir

Balın tıbbi amaçlarla binlerce yıldır kullanıldığı biliniyor. Bakterilere karşı etkili olan bal yaraları, yanıkları, kesikleri ve enfeksiyonları tedavi etmekte kullanılan etkili bir doğal maddedir. Bal ile yanık tedavisi yazımıza göz atarak balın tedavi edici özellikleri hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Balın tadı nektar kaynağına göre değişir

Birçok farklı bal türü vardır ve bu balların tadı nektar kaynağına göre değişir. Örneğin sitemizden alabileceğiniz doğal kestane balının tadında kestane aroması vardır, çiçek balında çiçek aroması hemen hissedilir. Daha anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekirse balın tadı arıların nereden nektar topladığına bağlı olarak farklılık gösterir.

Arılar milyonlarca yıldır bal üretiyor

Çiçekli bitkiler yaklaşık 130 milyon yıl önce ortaya çıkmıştır ve bundan bir kaç milyon yıl sonra da bal arıları ortaya çıkmıştır ve bu noktada arılar bal üretmeye başlamıştır. Bu arada İspanya’nın Valencia şehrinde kovandan bal çıkaran bir insan figürüne ait olan tam 15.000 yıllık bir mağara resmi keşfedilmiştir, yani insanlar da binlerce yıldır arıcılık yaparak bal üretiyorlar.

Bal arıların kışın hayatta kalmasını sağlar

Arılar yazın yoğun şekilde bal üretirler ve bu sayede kışın kolonilerinin hayatta kalmasını sağlarlar. Bal üreticileri kovanlardan bal alırken arıların kışın hayatta kalmasını sağlayacak miktarı kovanda bırakmaya özen gösterirler, gerek olduğunda da takviye yaparak koloninin yeterli besini almasını sağlarlar.

Bal yaşamı sürdürmek için gerekli tüm maddeleri içeren tek besindir

İşte geldik bal hakkında ilginç bilgiler arasında belki de hem en ilginç hem de en önemli olana; bal insanın yaşamını sürdürebilmek için ihtiyacı olan tüm maddeleri içeren tek besindir. Bu maddelere enzimler, mineraller ve vitaminler de dahildir. Ayrıca bal gelişmiş beyin fonksiyonları ile de ilişkili  müthiş bir antioksidan olan pinokembrin de içerir.

Eminiz bal hakkındaki bu ilginç bilgileri öğrendikten sonra buraya tıklayarak hepsi birbirinden leziz, sağlıklı ve doğal balları satın almak için sabırsızlanmaya başlamışsınızdır.

Yorum Ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *