Bal Bağışıklığı Güçlendirir Mi?

Bal Bağışıklığı Güçlendirir Mi?

Bağışıklık sitemi vücudun hastalıklardan korunmasında kilit rol oynar ve özellikle de içinde bulunduğumuz kış aylarında soğuk algınlı ve grip gibi hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminin desteklenmesi çok önemlidir. Arılar tarafından çiçek nektarlarından üretilen bir besin olan bal zengin bir kalsiyum magnezyum ve demir kaynağıdır. Doğal bal bileşenlerinin antioksidan, antimikrobiyal, antikanser, antiinflamatuar etkileri olduğu artık herkesçe biliniyor.

Balın kilo vermeye yardımcı olmak, öksürüğü kesmek, uyku düzenini iyileştirmek, yanıkları ve yaraları tedavi etmek, kalp ve damar hastalıklarını önlemek gibi birçok faydası var. Ayrıca bu doğal ürün saçlar ve cilt için de çok faydalıdır. Peki, bu denli zengin içeriğe sahip olan ve sağlık için sayısız fayda sunan bal, bağışıklık sistemimiz için de faydalı mıdır? Bu sorunun yanıtı tabi ki evet.

Bal bağışıklık sistemi için harika bir besindir

Doğal bal antiviral, antioksidan, anti-fungal ve antibakteriyel özellikleri sayesinde sindirim sistemini iyileştirir. Balın içinde polifenoller ve flavonoidler isimli iki ana biyoktif molekür bulunur ve bunlar antioksidandır. İnsanın vücudundaki serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olan antioksidanlar bu sebeple sağlık için çok önemlidir. Michigan Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma balın antioksidan, antibakteriyel ve antitümör yani kanserden koruyucu özellikleri olduğunu bilimsel olarak da ortaya koymuş.

Bal koronavirüsten korur mu?

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de koronavirüs salgının yaşandığı bu günlerde bağışıklık sisteminin güçlü olmasının önemi sık sık vurgulanıyor. Bal yukarıda saydığımız etkileri sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendiriyor, birincil ve ikincil bağışıklık tepkileri sırasında T ve B lenfositlerini, antikorları, nötrofilleri ve doğal öldürücü hücrelerin oluşumunu arttırıyor. Tüm bu bilimsel veriler ışığında evet, balın bağışıklık sistemini ciddi şekilde güçlendirdiği söylenebilir ama herhangi bir besinin de olamayacağı gibi herhangi bir hastalıktan da kesinlikle koruyacağını söylemek mümkün değil.  Ama bal tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirmenin kişiyi daha sağlıklı ve hastalıklara karşı daha dirençli kılacağı bir gerçek.

Balı nasıl tüketebilirsiniz?

Son derece lezzetli bir doğal ürün olan balın farklı aromalara sahip birçok çeşidi bulunuyor. Örneğin Artvin kestane balı ki bu bal tüm bal çeşitleri arasında hem en özel tada sahip olanlardan biri hem de çok faydalı ve kestane aroması hemen hissediliyor. Yani kendi damak tadınıza uygun bal çeşitlerini bulmanız çok kolay. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kahvaltı yapmadan önce limon ve bal eklediğiniz bir bardak ılık su içebilirsiniz. Ayrıca gün içinde bitki çayları ve elma sirkesi ile karıştırıp da içebilirsiniz.

Tabi, bal aynı zamanda sağlıklı bir atıştırmalıktır. Kızarmış ekmekle ya da kreplerle beraber de yiyebilirsiniz ve bu şekilde tükettiğinizde de bağışıklık sisteminiz üzerindeki olumlu etkilerinden bir şey kaybetmez.

Balın bağışıklık sitemini güçlendirmesi için doğal bal tercih edilmeli

Bal bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli besinlerden biri ancak bu etkisinden faydalanmak için kesinlikle doğal balı tercih etmelisiniz. Buraya tıklayarak Artvin kestane balı, Ardahan yayla çiçek balı, Balcı Kötü balı, yaban gülü balı gibi farklı doğal bal çeşitlerini hemen satın alabilir ve daha sağlıklı günlere merhaba diyebilirsiniz.

Yorum Ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *